Donnelly wins in LP County, but Braun ousts him from Senate seat districtwide; Lake defeats Espar for prosecutor; Brillson edges Gramarossa for commission. 49% voter turnout. Full election results here.

EDITOR’S NOTE: An impressive 49 percent of LaPorte County’s registered voters (37,790 of the 77,118 registered) cast ballots in the midterm election Nov. 6, 2018. (In contrast, 31% voted in the 2014 midterm election.) Straight-party voting: 7,683 Dems, 7,044 GOP, 16 Libertarian.

The vote totals listed below are for LaPorte County only. (Names in bold denote the winners.)  


Mike Braun

UNITED STATES SENATOR (LaPorte County vote totals)

Vote For One (1) only

JOE DONNELLY (D) — 20,014 (53.73%)

MIKE BRAUN (R) — 16,007 (42.97%)

LUCY M. BRENTON (L) — 1,225 (3.29%)

(NOTE: Braun won the race districtwide to unseat Donnelly.)

———-

INDIANA SECRETARY OF STATE (LaPorte County vote totals)

Vote For One (1) only

JIM HARPER (D) — 18, 038 (48.96%)

CONNIE LAWSON (R) — 17,466 (47.41%)

MARK W. RUTHERFORD (L) — 1,318 (3.58%)

(NOTE: Connie Lawson won statewide.)

————-

AUDITOR OF STATE (LaPorte County vote totals)

Vote For One (1) only

JOSELYN WHITTICKER (D) — 18,190 (49.70%)

TERA KLUTZ (R) — 16,908 (46.20%)

JOHN SCHICK (L) — 1,503 (4.11%)

(NOTE: Tera Klutz won statewide.)

———-

TREASURER OF STATE (LaPorte County vote totals)

Vote For One (1) only

JOHN C. AGUILERA (D) — 18,559 (50.80%)

KELLY MITCHELL (R) — 17,978 (49.20%)

(NOTE: Mitchell won statewide.)

————-

UNITED STATES REPRESENTATIVE, DISTRICT 1 (LaPorte County vote totals)

Vote For One (1) only

PETER J. VISCLOSKY (D) — 11,975 (62.96%)

MARK LEYVA (R) — 7,042 (37.43%)

(NOTE: Visclosky won districtwide.)

—————

UNITED STATES REPRESENTATIVE, DISTRICT 2 (LaPorte County vote totals)

Vote For One (1) only

MEL HALL (D) — 8,846 (49.34%)

JACKIE WALORSKI (R) — 9,069 (50.58%)

(NOTE: Walorski won districtwide.)

————

STATE SENATOR, DISTRICT 4 (LaPorte County vote totals)

Vote For One (1) only

KAREN TALLIAN (D) — 7,653 (63.68%)

COLE STULTZ (R) — 4,365 (36.32%)

————-

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 8

Vote For One (1) only

RYAN M. DVORAK (D)

—————-

Pat Boy

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 9

Vote For One (1) only

PATRICIA A. (PAT) BOY (D) — 10,512 (63.02%)

DAN GRANQUIST (R) — 6,169 (36.98%)

——————

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 20

Vote For One (1) only

KAREN SALZER (D) — 7,069 (39.47%)

JIM PRESSEL (R) — 10,842 (60.53%)

—————–

JUDGE, CIRCUIT COURT 32nd CIRCUIT

Vote For One (1) only

THOMAS J. ALEVIZOS (D)

—————

John Lake

PROSECUTING ATTORNEY 32nd CIRCUIT

Vote For One (1) only

JOHN LAKE (D) — 20,065 (54.53%)

CHRISTINA M. ESPAR (R) — 16,730 (45.47%)

—————-

SHERIFF

Vote For One (1) only

JOHN T. BOYD (R)

————

COUNTY ASSESSOR

Vote For One (1) only

MICHAEL R. (MIKE) SCHULTZ (D)

————–

Sheila Brillson

COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 1

Vote For One (1) only

SHEILA BRILLSON (D) — 18,797 (51.08%)

CONNIE GRAMAROSSA (R) — 17,999 (48.92%)

————-

COUNTY COUNCIL, DISTRICT 1

Vote For One (1) only

TERRY L. GARNER (R)

—————-

COUNTY COUNCIL, DISTRICT 2

Vote For One (1) Only

RANDY NOVAK (D) — 6,439 (59.80%)

JIM RICE (R) — 4,328 (40.20%)

————–

COUNTY COUNCIL, DISTRICT 3

Vote For One (1) only

MARK S. YAGELSKI (D) — 5,457 (66.34%)

CHRISTOPHER JACKSON (R) — 2,769 (33.66%)

————-

COUNTY COUNCIL, DISTRICT 4

Vote For One (1) only

STEVE HOLIFIELD (D) — 4,000 (43.79%)

MICHAEL ROSENBAUM (R) — 5,134 (56.21%)

———-

CASS TOWNSHIP TRUSTEE

Vote For One (1) only

DARA LEE GUSE (R)

—————-

CASS TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

JAMES IRWIN (D)

JEFFREY MITZNER (R)

BRIAN L. PRESSEL (R)

JACQUELINE “TREECE” THARP (R)

———–

CENTER TOWNSHIP TRUSTEE

Vote For One (1) only

GREG WALLEN (D)

LISA M PIERZAKOWSKI (R)

————–

CENTER TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

SCOTT “SCOTTY” FORD (D)

SEAN J. QUINN (D)

AMY E. BURRIS (R)

PAUL VINCENT (R)

ROBERT WELLINSKI (R)

—————

CLINTON TOWNSHIP TRUSTEE

Vote For One (1) only

CARISSA (NIKSCH) STEVENS (R)

————–

CLINTON TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

JERARD LAND (R)

MICHAEL NIKSCH (R)

—————

COOLSPRING TOWNSHIP TRUSTEE

Vote For One (1) only

JACKLINE “JACKIE” ATWATER (D)

SHARON METHENY (R)

—————

COOLSPRING TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

LULA B. LEWIS (D)

LAURA M. PEO (D)

MONICA PROSSER (D)

———–

DEWEY TOWNSHIP TRUSTEE

Vote for One (1) only

DICK “UNCLE NIPPY” BUCHER (R)

—————

DEWEY TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

PAUL “MAILMAN” MALECKI (R)

BRIAN MCMAHAN (R)

LARRY L. RUST (R)

—————-

GALENA TOWNSHIP TRUSTEE

Vote For One (1) only

EDWARD HYNEK (D)

—————-

GALENA TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

THOMAS CONWAY (D)

KIM SAUERS (D)

MARY JANE THOMAS (D)

——————

HANNA TOWNSHIP TRUSTEE

Vote For One (1) only

GLENN A. WALLACE (R)

————-

HANNA TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

BRIAN GARNER (R)

DAVE URSCHEL (R)

TONY WALLACE (R)

————-

HUDSON TOWNSHIP TRUSTEE

Vote For One (1) only

JOYCE E. FORBES (D)

THOMAS EULER (R)

————-

HUDSON TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

JACK DeGROOTE (D)

DIANE M. RICHARDSON (D)

MICHELE RIZZO (D)

—————-

JOHNSON TOWNSHIP TRUSTEE

NO CANDIDATE FILED

—————

JOHNSON TOWNSHIP BOARD MEMBER

NO CANDIDATE FILED

————-

KANKAKEE TOWNSHIP TRUSTEE

Vote For One (1) only

STEVE LESTINSKY JR.

—————-

KANKAKEE TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

THOMAS J. THODE (R)

KEVIN WHEATBROOK (R)

THOMAS A. WHEATBROOK (R)

————-

LINCOLN TOWNSHIP TRUSTEE

Vote For One (1) only

DENNIS CHRISTENSEN (D)

————–

LINCOLN TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote for Three (3) only

MARK EMERICK (D)

JOHN G. MCDANIEL (D)

YOLANDA SPENCE (D)

———–

MICHIGAN TOWNSHIP ASSESSOR

Vote For One (1) only

SCOTT BELL (D)

————

MICHIGAN TOWNSHIP TRUSTEE

Vote for One (1) only

RODNEY WASHINGTON (D)

KEITH A. HARRIS (R)

————–

MICHIGAN TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote for Three (3) only

MELODY E. FARMER (D)

GEORGE J. KAZMIERCZAK (D)

SUSAN H. WEBSTER (D)

————–

NEW DURHAM TOWNSHIP TRUSTEE

Vote for One (1) only

PHILLIP J. HANNON (D)

—————-

NEW DURHAM TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

SUZANNE K. BURNS (D)

MICHAEL COULTER (D)

JAMES INGRAM (R)

WARREN P. SMITH (R)

————–

NOBLE TOWNSHIP TRUSTEE

Vote for One (1) only

DAVID DOEPPING (R)

————–

NOBLE TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

GLENN A. SCHLUNDT (R)

WAYNE SCHOOF (R)

————-

PLEASANT TOWNSHIP TRUSTEE

Vote For One (1) only

SUSAN CABLE (R)

—————-

PLEASANT TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

EDWARD BUREK (D)

BETTE L. CONROY (D)

SUSAN M. MCLAIN (R)

—————

PRAIRIE TOWNSHIP TRUSTEE

Vote For One (1) only

ROBERT YOUNGGREEN (R)

————–

PRAIRIE TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

PHYLLIS GORSKI (D)

DAN MEDER (R)

SHERRY YOUNGGREEN (R)

————-

SCIPIO TOWNSHIP TRUSTEE

Vote For One (1) only

PATRICIA KIMMEL (D)

KAELYNN D. (LUDLOW) DECKARD (R)

————–

SCIPIO TOWNSHIP BOARD MEMBER

Vote For Three (3) only

WALT CONLIN JR. (R)

PAUL D. LINDEMAN (R)

RICHARD RUTZ (R)

————–

SPRINGFIELD TOWNSHIP TRUSTEE

VOTE FOR ONE (1) ONLY

HOWARD CONLEY (R)

—————–

SPRINGFIELD TOWNSHIP BOARD MEMBER

VOTE FOR THREE (3) ONLY

JERRY P. COOLEY (D)

LINDA GREYBAR (D)

MATTHEW SIKORSKI (D)

DANIEL KILGORE (R)

————–

UNION TOWNSHIP TRUSTEE

VOTE FOR ONE (1) ONLY

SHERIAN (SHERRY) J. MORRIS (D)

————-

UNION TOWNSHIP BOARD MEMBER

VOTE FOR THREE (3) ONLY

DOROTHEA “DOT” DECKER (D)

BETTYE EVANS (D)

VERSIE JEFFRIES (D)

CASSIE LIPSCOMB (R)

————-

WASHINGTON TOWNSHIP TRUSTEE

VOTE FOR ONE (1) ONLY

LORETTA RUDOLPH (D)

————-

WASHINGTON TOWNSHIP BOARD MEMBER

VOTE FOR THREE (3) ONLY

TRACEY K. CUMMINS (D)

BRUCE VERMILYER (D)

HAROLD BARR (R)

————-

WILLS TOWNSHIP TRUSTEE

VOTE FOR ONE (1) ONLY

JOAN CUSON (D)

————–

WILLS TOWNSHIP BOARD MEMBER

VOTE FOR THREE (3) ONLY

DAVID CONLEY (D)

—————

POTTAWATTOMIE PARK TOWN COUNCIL MEMBER

VOTE FOR TWO (2) ONLY

JANET BECK (D)

MARY KOSEK (D)

LINDA POMPEII (R)

ROBERT J, WISTHOFF (R)

—————–

(NOTE: School board candidates (listed below) are non-partisan.)

JOHN GLENN SCHOOL BOARD

LIBERTY TOWNSHIP

VOTE FOR ONE (1) ONLY

WILLIAM S. GROVES

LINCOLN TOWNSHIP

VOTE FOR ONE (1) ONLY

DANIEL R. DROTAR

POLK TOWNSHIP

VOTE FOR ONE (1) ONLY

DENNIS D. HOLLAND

LAPORTE COMMUNITY SCHOOL BOARD AT LARGE

VOTE FOR FOUR (4) ONLY

SHANNON HANNON

SHARI OTT-LARGE

JAN RIBORDY

METROPOLITAN SCHOOL DIST. OF NEW DURHAM TOWNSHIP AT LARGE

VOTE FOR THREE (3) ONLY

WAYNE R. HODGE

JOSHUA A. KRICKHAHN

MARK D. PARKMAN

DOMINIC J. RIFFETT

LYNN MARIE WILSON

MICHIGAN CITY AREA SCHOOLS – CIVIL CITY

VOTE FOR THREE (3) ONLY

THOMAS R. DOMBKOWSKI

THERESA C. EDWARDS

AGNES MEER

JOANNE TEDESCO

MICHIGAN CITY AREA SCHOOLS AT LARGE

VOTE FOR ONE (1) ONLY

PEGGY ROSE

NEW PRAIRIE UNITED SCHOOL CORP. DIST. 2

VOTE FOR ONE (1) ONLY

ALLEN WILLIAMSON

NEW PRAIRIE UNITED SCHOOL CORP. AT LARGE

Vote for one (1) only

RAYMOND M. BORKOWSKI JR.

JASON De MEYER

SOUTH CENTRAL COMMUNITY SCHOOL, CLINTON TWP.

Vote For One (1) only

DOMINIC A. NOTARO

SOUTH CENTRAL COMMUNITY SCHOOL AT LARGE

Vote For One (1) only

DEBORAH ALLEN

JACOB WADE

TRI-TOWNSHIP CONSOLIDATED SCHOOL, CASS TWP.

VOTE FOR ONE (1) ONLY

TIM GUSE

TRI-TOWNSHIP CONSOLIDATED SCHOOL, DEWEY TWP.

VOTE FOR ONE (1) ONLY

DARON R. BRUDER

TRI-TOWNSHIP CONSOLIDATED SCHOOL, PRAIRIE TWP.

VOTE FOR ONE (1) ONLY

MELANIE ANN MILLS

SHAWNDA NELSON

—————-

PUBLIC QUESTION: Vote For One (1) Only

— “Shall Article 10, Section 5 of the Constitution of the State of Indiana be amended to require the General Assembly to adopt balanced budgets for state government that do not exceed estimated revenues unless a supermajority of two-thirds of the members of the House of Representatives and two-thirds of the members of the Senate vote to suspend the requirement?”

YES or NO

JUDICIAL RETENTION QUESTIONS:

— Justice of The Indiana Supreme Court

(Vote For One (1) Only)

“Shall Justice Geoffrey G. Slaughter be retained in office?”

YES or NO

— Judge of The Indiana Court of Appeals Second District

(Vote For One (1) Only) “Shall Judge Robert R. (Bob) Altice, Jr. be retained in office?”

YES or NO

No comments.

Leave a Reply